Complete question:
The length of nylon rope from which a mountain climber is suspended has an effective force constant of 1.40 ×10⁴ N/m.
What is the frequency (in Hz) at which he bounces, given that his mass plus the mass of his equipment is 84.0 kg?
Answer:
The frequency (in Hz) at which he bounce is 2.054 Hz
Explanation:
Given;
effective force constant, K = 1.40 ×10⁴ N/m.
The total mass = his mass plus the mass of his equipment, m = 84 kg
The frequency (in Hz) at which he bounce is given by;
[tex]f = \frac{1}{2\pi} \sqrt{\frac{k}{m}}\\\\f = \frac{1}{2\pi} \sqrt{\frac{1.4*10^4}{84}}\\\\f = 2.054 \ Hz[/tex]
Therefore, the frequency (in Hz) at which he bounce is 2.054 Hz