Answer:
43.58 m
Explanation:
If you travel 500 m on a straight road that slopes upward at a constant angle of 5 degrees
Using trigonometry ratio
Sin 5 = opposite/hypothenus
Where the hypothenus = 500m
Opposite = height h
Sin 5 = h/500
Cross multiply
500 × sin 5 = h
h = 500 × 0.08715
h = 43.58m
Therefore, the height above the starting point is equal to 43.58m