Answer:
The charge passing through a battery is [tex]1.22\times10^{5}\ C[/tex].
Explanation:
Given that,
Current = 7.2 A
Time = 4.7 hours
We need to calculate the charge
The charge is the product of current and time.
Using formula of charge
[tex]Q=it[/tex]
Where, Q = charge
i = current
t = time
Put the value into the formula
[tex]Q=7.2\times4.7\times3600[/tex]
[tex]Q=1.22\times10^{5}\ C[/tex]
Hence, The charge passing through a battery is [tex]1.22\times10^{5}\ C[/tex].