Answer:
True
Explanation:
Step 1: Find molecular formula of sucrose
C₁₂H₂₂O₁₁
Step 2: Convert moles of oxygen present to grams
1 mol O = 16 g O
11 mol O = 176 g O
Step 3: Find molar mass of sucrose
C - 12.01 g/mol
H - 1.01 g/mol
O - 16.00 g/mol
12.01(12) + 22(1.01) + 11(16.00) = 342.34 g/mol C₁₂H₂₂O₁₁
Step 4: Set up dimensional analysis
[tex]1 gC_{12}H_{22}O_{11}(\frac{176 gO}{342.34gC_{12}H_{22}O_{11}} )[/tex]
Step 5: Multiply/Divide and cancel out units
Grams of C₁₂H₂₂O₁₁ and grams of C₁₂H₂₂O₁₁ cancel out.
We are left with grams Oxygen
176/342.34 = 0.514109 grams Oxygen