Complete Question
The diagram for this question is showed on the first uploaded image (reference homework solutions )
Answer:
The velocity at the bottom is [tex]v = 11.76 \ m/ s[/tex]
Explanation:
From the question we are told that
The total distance traveled is [tex]d = 1.2 \ m[/tex]
The mass of the block is [tex]m_b = 0.3 \ kg[/tex]
The height of the block from the ground is h = 0.60 m
According the law of energy
[tex]PE = KE[/tex]
Where PE is the potential energy which is mathematically represented as
[tex]PE = m * g * h[/tex]
substituting values
[tex]PE = 3 * 9.8 * 0.60[/tex]
[tex]PE = 17.64 \ J[/tex]
So
KE is the kinetic energy at the bottom which is mathematically represented as
[tex]KE = \frac{1}{2} * m v^2[/tex]
So
[tex]\frac{1}{2} * m* v ^2 = PE[/tex]
substituting values
=> [tex]\frac{1}{2} * 3 * v ^2 = 17.64[/tex]
=> [tex]v = \sqrt{ \frac{ 17.64}{ 0.5 * 3 } }[/tex]
=> [tex]v = 11.76 \ m/ s[/tex]