Respuesta :
Answer:
L = length of the ladder;
K = distance between wall and the foot of the ladder;
a = angle between ladder and the ground
cos(a) = K/L,
L=K/cos(a),
L=K/cos(35°),
L=5/cos(35°),
L=6.1 m
Answer:
L = length of the ladder;
K = distance between wall and the foot of the ladder;
a = angle between ladder and the ground
cos(a) = K/L,
L=K/cos(a),
L=K/cos(35°),
L=5/cos(35°),
L=6.1 m