Respuesta :
If the first 10 bricks come out at $ 4.5, I would be spending $ 45. The other 10 bricks come out at $ 3.5 so he would be spending $ 35. Therefore, he has $ 20 available to buy bricks at $ 2.5, which would be buying 8 additional bricks. Thus, in total, with $ 100, 28 bricks were purchased.
![Ver imagen carlosego](https://us-static.z-dn.net/files/d33/90439480b51f637c50a11ed7fefef869.jpg)
Multiplication is the process of multiplying. The number of bricks that the builder can buy-in $100 is 8.
What is multiplication?
Multiplication is the process of multiplying, therefore, adding a number to itself for the number of times stated. For example, 3 × 4 means 3 is added to itself 4 times, and vice versa for the other number.
The cost of the first 10 bricks will be,
Cost of first ten bricks = ($4.50 × 10) = $45
The cost of next 10 bricks will be,
Cost of next ten bricks = ($3.50 × 10) = $35
The total amount that is been used to buy these 20 bricks will be,
Amount left = $100 - $45 - $35 = $20
Since after these 20 bricks, the cost of each brick will be 2.50, therefore, the number of bricks that can be bought in $20 is,
Number of bricks that can be bought = $20 / $2.5 = 8
Hence, the number of bricks that the builder can buy in $100 is 8.
Learn more about Multiplication:
https://brainly.com/question/14059007
#SPJ5