contestada

A 18.0 kg electric motor is mounted on four vertical springs, each having a spring constant of 24.0 N/cm. Find the period with which the motor vibrates vertically.

Respuesta :

Answer:

Explanation:

Total mass m = 18 kg .

Spring are parallel to each other so total spring constant

= 4 x 24 = 96 N/cm = 9600 N/m

Time period of vibration

[tex]T=2\pi\sqrt{\frac{m}{k} }[/tex]

Putting the given  values

[tex]T=2\pi\sqrt{\frac{18}{9600} }[/tex]

= .27 s .

ACCESS MORE
EDU ACCESS