Answer:
$0.56/lb
Step-by-step explanation:
Given
Cost of a chicken = $2.15 per pound
26 pound of a chicken = $41.34
Required
Calculate how much saved.
The first step is to calculate the unit price of a chicken when 26 pound of chicken was bought.
Unit Price = Price ÷ Weight
Unit Price = $41.34 ÷ 26lb
Unit Price = $1.59/lb
The next step is to calculate the difference between these two prices
Difference = |$1.59/lb - $2.15/lb|
Difference = |-$0.56/lb|
Difference = $0.56/lb
The calculated difference is the amount saved per pound of chicken when I bought 26 pound of chicken.