Respuesta :

Answer:

$0.56/lb

Step-by-step explanation:

Given

Cost of a chicken = $2.15 per pound

26 pound of a chicken = $41.34

Required

Calculate how much saved.

The first step is to calculate the unit price of a chicken when 26 pound of chicken was bought.

Unit Price = Price ÷ Weight

Unit Price = $41.34 ÷ 26lb

Unit Price = $1.59/lb

The next step is to calculate the difference between these two prices

Difference = |$1.59/lb - $2.15/lb|

Difference = |-$0.56/lb|

Difference = $0.56/lb

The calculated difference is the amount saved per pound of chicken when I bought 26 pound of chicken.