Respuesta :
Given that the function representing the distance of the dog from the house is |x-500|=8
this can be written as:
+\-(x-500)=8
therefore the maximum distance the dog could be from the house is given by:
+(x-500)=8
x-500=8
x=500+8
x=508 meters
the minimum distance will be:
-(x-500)=8
x-500=-8
x=500-8
x=792
the minimum distance is 792 meters
this can be written as:
+\-(x-500)=8
therefore the maximum distance the dog could be from the house is given by:
+(x-500)=8
x-500=8
x=500+8
x=508 meters
the minimum distance will be:
-(x-500)=8
x-500=-8
x=500-8
x=792
the minimum distance is 792 meters
Answer:
minimum is 492 meters and 508 meters
Step-by-step explanation: