help me pleaseeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :( ill give brainly :D
![help me pleaseeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee ill give brainly D class=](https://us-static.z-dn.net/files/d87/72086398fdd4d7ccb32229214328c1b4.png)
Answer:
Loose sweets are of better value
Step-by-step explanation:
Packed
120 g = £1.49
price per gram = £1.49/120= £0.0124
Loose
100 g = £0.89
price per gram= 0.89/100= £0.0089
Comparing prices per gram, we can see loose sweets cost less (0.0089<0.0124), so is better value