Answer:
It will exert a pressure of 1.23 atm
Explanation:
To calculate the pressure it will exert, we shall be using the Gay Lussac pressure law
Here, we know that pressure and volume are inversely proportional.
Mathematically:
P1/T1 = P2/T2
From the question, P1 = 1.05 atm
P2 = ?
T1 = 25 which when converted to Kelvin scale will be 25 + 273 = 298
T2 = 75 + 273 = 348
Plugging these values, we have;
1.05/298 = P2/348
= P2 = (348 * 1.05)/ 298 = 1.226 which is approximately 1.23 atm