Answer: 20 kgm/s
Explanation:
Given that M1 = M2 = 10kg
V1 = 5 m/s , V2 = 3 m/s
Since momentum is a vector quantity, the direction of the two object will be taken into consideration.
The magnitude of their combined
momentum before the crash will be:
M1V1 - M2V2
Substitute all the parameters into the formula
10 × 5 - 10 × 3
50 - 30
20 kgm/s
Therefore, the magnitude of their combined momentum before the crash will be 20 kgm/s