The table shows data for the planet Uranus.

A 2 column table with 4 rows. The first column is labeled Quantity with entries, Escape velocity in kilometers per second, Gravitational acceleration in meters per second squared, Orbital velocity in kilometers per second, Length of day in hours. The second column is labeled Value with entries, 21.3, 8.7, 6.8, 17.2.

To the nearest whole number, how much would a 25.0 kg rock weigh on Uranus?

170 N | 218 N | 430 N | 532 N

Respuesta :

Answer:

218 N

Explanation:

The weight of the object on Uranus W = mg' where m = mass of the object = 25.0 kg and g' = gravitational acceleration.

Since in the table, we are given different values, we look for the value of the gravitational acceleration because, that is the only variable there that can help us calculate the weight of the object.

From the table, the gravitational acceleration g' = 8.7 m/s².

So, the weight of the object W = mg'

= 25.0 kg × 8.7 m/s²

= 217.5 N

≅ 218 N

Answer:

B. 218 N

Explanation:

Edge 2020

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico