An application of the sampling distribution of a proportion


Of the 21.4 million U.S. firms without paid employees, 32% are female owned. [Data source: U.S. Census Bureau; data based on the 2007 Economic Census.]


A simple random sample of 503 firms is selected. Use the Distributions tool to help you answer the questions that follow.


Normal Distribution


Mean = 0.22


Standard Deviation = 0.025


The probability that the sample proportion is within ±.01 of the population proportion is ________.


Suppose the sample size is increased to 903. The probability that the sample proportion is within ±.01 of the population proportion is now ________.

Respuesta :

Answer:

(1) 0.3108

(2) 0.5223

Step-by-step explanation:

The information provided is:

Mean = p = 0.22

Standard Deviation = 0.025

n = 503

Compute the probability that the sample proportion is within ±0.01 of the population proportion as follows:

[tex]P(-0.01<\hat p-p<0.01)=P(\frac{-0.01}{0.025}<\frac{\hat p-p}{\sigma_{p}}<\frac{-0.01}{0.025}})[/tex]

                                    [tex]=P(-0.40<Z<0.40)\\\\=P(Z<0.40)-P(Z<-0.40)\\\\=0.65542-0.34458\\\\=0.31084\\\\\approx 0.3108[/tex]

*Use a z-table.

Thus, the probability that the sample proportion is within ±0.01 of the population proportion is 0.3108.

The new sample size is, n = 903.

Compute the standard deviation as follows:

[tex]\sigma_{p}=\sqrt{\farc{p(1-p)}{n}}=\sqrt{\frac{0.22(1-0.22)}{903}}=0.014[/tex]

Compute the probability that the sample proportion is within ±.01 of the population proportion as follows:

[tex]P(-0.01<\hat p-p<0.01)=P(\frac{-0.01}{0.014}<\frac{\hat p-p}{\sigma_{p}}<\frac{-0.01}{0.014}})[/tex]

                                    [tex]=P(-0.71<Z<0.71)\\\\=P(Z<0.71)-P(Z<-0.71)\\\\=0.76115-0.23885\\\\=0.5223[/tex]

Thus, the probability that the sample proportion is within ±.01 of the population proportion is 0.5223.

ACCESS MORE
EDU ACCESS