pls answer this I really need help

Answer:
320 ft²
Step-by-step explanation:
The area (A) of a trapezoid is calculated as
A = [tex]\frac{1}{2}[/tex] h (a + b)
where h is the perpendicular height and a, b are the parallel bases
Here h = 16, a = 18 and b = 12 , thus
A = [tex]\frac{1}{2}[/tex] × 16 × (18 + 12) = 8 × 40 = 320 ft²