Respuesta :

we are asked for the energy emitted by a photon using the wavelength given. In this case, we use the planck relation that correlates energy and wavelength using Planck's constant and speed of light as constant of proportionality. The formula is E = hc / w where h is equal to 6.626 x10-34 Js and c is equal to 3 x10 8 m/s. E then is equal to 1.55 x10-24 J

Answer:

[tex]1.553\times 10^{-24} J[/tex] is the energy of exactly one photon of this microwave radiation.

Explanation:

[tex]E=\frac{hc}{\lambda }[/tex] (Photoelectric equation)

E = energy of the photon

c = speed of the light

[tex]\lambda [/tex] = wavelength of the photon =

h = Planck constant

[tex]\lambda =12.8 cm=12.8\times 0.01 m[/tex]

1 cm = 0.01 m

[tex]E=\frac{6.626\times 10^{-34} J s\times 3\times 10^8 m/s}{12.8\times 0.01 m}[/tex]

[tex]E=1.553\times 10^{-24} J[/tex]

[tex]1.553\times 10^{-24} J[/tex] is the energy of exactly one photon of this microwave radiation.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico