11. A MAN IS PAID $26.00 FOR 8 HOURS OF WORK.
HOW MUCH SHOULD THIS MAN BE PAD FOR
WORKING 37 HOURS AT THE SAME TIME
HOURLY RATE?
A. $127.00
B. $135.00
C. $120.25
D. $118.50

Respuesta :

C. 120.25

To find the hourly rate, divide 26 by 8:
26/8 = 3.25

Multiply the hourly rate by the number of hours:
3.25 x 37 = 120.25

The man working for  [tex]37[/tex] hours should be paid  [tex]\$ 120.25[/tex] .

What is work ?

Work is the effort applied to complete a task in specific time.

[tex]Work Done = Time\ Taken\ *\ Rate\ of\ Work[/tex]

We have,

Man paid for working [tex]8[/tex] hours [tex]=\$ 26[/tex]

So,

Man paid for working [tex]1[/tex] hours [tex]=\$ \frac{26}{8}[/tex]

And,

We are asked to find out;

Man paid for working [tex]37[/tex] hours [tex]=\$ \frac{26}{8}*37[/tex]

                                                     [tex]=\$ 120.25[/tex]

So, Man paid for working [tex]37[/tex] hours should be paid [tex]\$ 120.25[/tex] for his work.

Hence, we can say that the man working for  [tex]37[/tex] hours should be paid  [tex]\$ 120.25[/tex] .

To know more about work click here

https://brainly.com/question/8632803

#SPJ3

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico