Respuesta :

Answer:

i have no idea

Explanation:

idk

Answer:

The molarity of the solution is 9.73 M

Explanation:

Step 1: Data given

Mass of isopropanol = 585 grams

Molar mass of isopropanol = 60.1 g/mol

Volume = 1000 mL = 1 L

Step 2: Calculate moles of isopropanol

Moles isopropanol = mass isopropanol / molar mass isopropanol

Moles isopropanol = 585 grams / 60.1 g/mol

Moles isopropanol = 9.73 moles

Step 3: Calculate molarity of the solution

Molarity = moles / volume

Molarity = 9.73 moles / 1L

Molarity = 9.73 M

The molarity of the solution is 9.73 M

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico