The selling price of a certain collector’s item was $10 in 2000 and $15 in 2001. If the selling price of the item follows a geometric sequence, what would the price of the item be in 2002?

Respuesta :

Answer:

$20

Step-by-step explanation:

the pattern is very simple

2000= $10

2001= $15

2002= $20

2003= $25

And so on

Answer:

The price of the item in 2002 would be $22.5

Step-by-step explanation:

Recall that the nth term of a geometric sequence of first term [tex]a_1[/tex] (in our case $10), is given by the formula:

[tex]a_n=a_1\,\,r^{n-1}[/tex]

where "r" is the common ratio obtained by the quotient of a term of the sequence divided by the previous term. In this case such common ratio is given by the quotient of $15 divided the previous value $10,

That is:

[tex]r=\frac{15}{10} =\frac{3}{2}= 1.5[/tex]

Then the price of the item in the year 2002 (which is the third term of the sequence; n = 3) is given by:

[tex]a_3=a_1\,\,r^{3-1}\\a_3=10\,\,r^{2}\\a_3=10\,\,(\frac{3}{2}) ^{2}\\a_3=\frac{45}{2} \\a_3=22.5[/tex]

That is, the price of the item would be $22.5

ACCESS MORE
EDU ACCESS