Answer:
Step-by-step explanation:
Given Data:
At a middle school, 30% of students buy lunch in the cafeteria
Let the number of students that bought food from the cafeteria be x = 30% = 0.3
The remaining students bring lunch from home.
Let the number of students that brought food from home be y = 1 - x
1 - 0.3 = 0.7
However; a spinner with 10 equal sized sections is used; Then
The probability of x and y is 3 and 7 respectively.
That typically implies that:
For every three students that bought food from the cafeteria ; seven students brought food from home.
We are told that the spinner is numbered from 0-9:
So; we can attribute the side of the spinner for the simulation as follows:
Section 0 = y
Section 1 = y
Section 2 = x
Section 3 = y
Section 4 = y
Section 5 = x
Section 6 = y
Section 7 = y
Section 8 = x
Section 9 = y
The attributed section for x = 3 and the attributed section of y = 7