Answer:
the hospital needs to order for a minimum amount of 0.4 g of [tex]\left \ {{133} \atop {54} \right. Xe[/tex]
Explanation:
Given that:
A hospital needs 0.100 g of [tex]\left \ {{133} \atop {54} \right. Xe[/tex]
and it takes 10 days for the shipment to arrive:
the half life [tex]t_{1/2}[/tex] = 5 days
So, since the half life = 5 days ;
decay constant [tex]\lambda = \frac{In_2}{t_{1/2}}[/tex]
where:
[tex]N_o= ??? \\ \\ N = 0.1 00 \\ \\ t = 10 days \\ \\ N(t)= N_oe^{-\lambda t}\\ \\0.1 = N_oe^{\frac{-In_2}{5} *10} \\ \\0.1 = N_oe^{ - In \ 4} \\ \\ 0.1 = N_oe^{ In \frac{1}{ 4}} \\ \\ 0.1 = \frac{N_o}{4} \\ \\ N_o = 0.1*4 \\ \\ N_o = 0.4 \ g[/tex]
Therefore in order to get 0.100 g of [tex]\left \ {{133} \atop {54} \right. Xe[/tex], the hospital needs to order for a minimum amount of 0.4 g of