Tammy paid $12.98 for a 6.35-kg bag of dog food. A few weeks later, she paid $14.88 for a 7.03-kg bag at a different store.

Find the unit price for each bag. Then state which bag is the better buy based on the unit price.

Round your answers to the nearest cent.

Respuesta :

Answer:

(a)$2.04 per kg

(b)$2.12 per kg

(c)First Bag

Step-by-step explanation:

1st Bag

Tammy paid $12.98 for a 6.35-kg bag of dog food.

[tex]\text{Unit Price (Price per Kg)}=\dfrac{\$12.98}{6.35kg} =\$2.04 \text{ per kg}[/tex]

2nd Bag

At a different store, she paid $14.88 for a 7.03-kg bag .

[tex]\text{Unit Price (Price per Kg)} =\dfrac{\$14.88}{7.03kg} =\$2.12 \text{ per kg}[/tex]

The first bag is better as it is cheaper.

Answer:

First bag's unit price=$1.92 per kg  Second bag's unit price=$1.87 per kg

Step-by-step explanation:

The only thing you will need to round it 1.92 we you round 1.92 becomes 1.93

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico