On March 5, 2020, Northwest Co. purchased $400,000 in merchandise on account with credit terms of 1/15, n/45. Purchases were all made f.o.b. shipping point. Northwest paid freight charges of $7,500. Merchandise with an invoice amount of $5,000 was returned for credit on March 12, 2020. Northwest paid the vendor for the amount owe on March 17, 2020. Assuming Northwest uses a perpetual inventory system and the gross method to record purchases, what journal entry would Northwest record for the payment made on March 17, 2020

Respuesta :

Answer:

The journal entry would be as follows:

                                     Debit                Credit

Accounts payable        $395,000

                                      Cash                $391,050

                                       Inventory         $3,950

Explanation:

In order to prepare the journal entry would Northwest record for the payment made on March 17, 2020, we have to calculate according to the given data the following:

Northwest Co. purchased $400,000 in merchandise on account with credit terms of 1/15, n/45, and Merchandise with an invoice amount of $5,000 was returned for credit on March 12, 2020, hence, ross amount due = Amount of purchase - return = $400,000-$5,000 = $395,000 will be debited to Accounts payable .

Discount will be allowed as payment made within 15 dyas , hence Discount will be = 1% of $395,000 = $3,950 which will be credited to inventory .

Net amount paid will be credit to cash = $395,000-$3,950 = $391,050.

Therefore, the journal entry would be as follows:

                                     Debit                Credit

Accounts payable        $395,000

                                      Cash                $391,050

                                       Inventory         $3,950

Based on the purchases amount and the various other entries, the journal entry to reflect the payment would be:

Date                Account Title                                     Debit                   Credit

March 17         Accounts Payable                          $395,000

                       Cash                                                                            $391,050

                        Inventory                                                                     $3,950

Accounts Payable:

= Purchases - Purchase returns

= 400,000 - 5,000

= $395,000

Inventory:

= Discount if paid within discount period x Purchases

= 1% x 395,000

= $3,950

Cash:

= Accounts payable - Discount

= 395,000 - 3,950

= $391,050

Find out more at https://brainly.com/question/14969751.

ACCESS MORE
EDU ACCESS