Respuesta :
Answer:
Interest amounts at December 31st = $80
Interest amounts at April 30th = $160.
Explanation:
Total interest amount = $6,000 * 8% = $480
Since this is a time extension, we have 360 days (i.e. 180 * 2 = 360)
Interest amounts at December 31st (Nov. 1 - Dec. 31) = (60/360) * $480 = $80
Interest amounts at April 30th (Jan.1 - Apr. 30) = (120/360) * $480 = $160.
Answer:
Interest earned on December 31 is $160.
Interest earned on April 30 is $320.
Explanation:
Note receivable is a promissory note with a written promise made by the borrower to the lender (payee) to pay a certain, definite sum at a specified date.
Interest revenue on the note is calculated as: Principal x Interest Rate x Time
In this case, the total interest revenue is $12,000 x 8%/12 x 6 months = $480.
Monthly interest revenue is therefore $480 / 6 months = $80.
Total interest as at December 31 (Nov. 1 - Dec 31): $80 x 2 months = $160.
Total interest as at April 30 (Jan 1 through April 30) = $80 x 4 months = $320.