Respuesta :

Answer:

10

Step-by-step explanation:

The current in the 8 Ω, 10 Ω, and 12 Ω branches are 7.5 A, 6 A, and 5 A.

What is ohms law?

It is defined as the relationship between current and voltage according to the ohms law the voltage is directly proportional to the current.

We have the circuit shown in the picture.

The current in the 8 Ω

I = V/R

I = 60/8 = 7.5 A

The current in the 10 Ω

I = 60/10 = 6 A

The current in the 12 Ω

I = 60/12 = 5 A

Thus, the current in the 8 Ω, 10 Ω, and 12 Ω branches are 7.5 A, 6 A, and 5 A.

Learn more about the ohms law here:

https://brainly.com/question/14874072

#SPJ2

ACCESS MORE
EDU ACCESS