Respuesta :
The circumference of a circle is the diameter times pi. So, 66 ft = pi x d. 66 divided by pi is roughly 21, so the diameter is 21 ft. 21 + 4 = 25. 25 x $0.45 = $11.25
The amount of money Carlos would pay for the rope is $11.268.
Given the following data:
- Circumference of a circle = 66 feet.
- Cost of rope = $0.45 per foot.
- Required length = 4 feet.
How to calculate the diameter of a circle.
Mathematically, the circumference of a circle is given by the formula:
[tex]Circumference = \pi D[/tex]
Where:
- D is the diameter of a circle.
Substituting the given parameters into the formula, we have;
[tex]66=3.142 D\\\\D=\frac{66}{3.142}[/tex]
D = 21.01 feet.
For the total diameter:
T = [tex]21.01 + 4[/tex] = 25.04 feet.
Now, we can determine the amount of money Carlos would pay for the rope:
[tex]Amount = 25.04 \times 0.45[/tex]
Amount = $11.268.
Read more on circumference of a circle here: brainly.com/question/14478195