When a net force of 17.0 newtons is applied to a dictionary placed on a frictionless table, it accelerates by 3.75 meters/secondÆ. What is the mass of the book?. . A. 4.00. B. 4.53. C. 5.00. D. 6.00 .

Respuesta :

a=3.75m/s2F=17.0NF=ma17.0N=m(3.75ms2)m= 17/3.75
m= 4.53 kg

Answer:

Mass of the book is 4.53 kg

Explanation:

It is given that,

The net force applied to a dictionary which is placed on a friction less table is 17 N

Acceleration of the dictionary, a = 3.75 m/s²      

The net force acting on the dictionary is given by :

F = m a

[tex]m=\dfrac{F}{a}[/tex]

[tex]m=\dfrac{17\ N}{3.75\ m/s^2}[/tex]  

m = 4.53 kg

Hence, the mass of the book is 4.53 kg  

ACCESS MORE
EDU ACCESS