Answer:
d=2760,9m
Explanation:
The gravitational force between two equal masses is defined as
F=G.m^2/d^2 where m is mass, G is the universal gravitation ( approximately= 6,67x10^-11N.m^2/kg^2) constant , F is the attractive (or repulsive) force and d is the distance between the masses.
Substitude the values of the quantities into the equation
d^2= G.m^2/F
d= 2760,9m