Answer:
To achieve the velocity of 40 m/sec height will become 4 times
Explanation:
We have given initially truck is at rest and attains a speed of 20 m/sec
Let the mass of the truck is m
At the top of the hill potential energy is mgh and kinetic energy is [tex]\frac{1}{2}mv^2[/tex]
So total energy at the top of the hill [tex]=mgh+0=mgh[/tex]
At the bottom of the hill kinetic energy is equal to [tex]\frac{1}{2}mv^2[/tex] and potential energy will be 0
So total energy at the bottom of the hill is equal to [tex]0+\frac{1}{2}mv^2[/tex]
Form energy conservation [tex]mgh=\frac{1}{2}mv^2[/tex]
[tex]v=\sqrt{2gh}[/tex], for v = 20 m/sec
[tex]20=\sqrt{2\times 9.8\times h}[/tex]
Squaring both side
[tex]19.6h=400[/tex]
h = 20.408 m
Now if velocity is 0 m/sec
[tex]40=\sqrt{2gh}[/tex]
[tex]19.6h=1600[/tex]
h = 81.63 m
So we can see that to achieve the velocity of 40 m/sec height will become 4 times