Answer:
8.77% probability that a resident known to be 30 or more years of age will own in iPod
Step-by-step explanation:
We use the conditional probability formula to solve this question.
[tex]P(B|A) = \frac{P(A \cap B)}{P(A)}[/tex]
In which
P(B|A) is the probability of B happening when A happens
[tex]P(A \cap B)[/tex] is the probability of both events happening
P(A) is the probability of event A happening.
In this problem:
Event A: Over 30 years of age.
Event B: Owning an iPod.
Being over 30 years of age:
25% of those 20% who own an iPod.
100-35 = 65% of those 80% who do not own an iPod. So
[tex]P(A) = 0.25*0.2 + 0.65*0.8 = 0.57[/tex]
Being over 30 years of age and owning an iPod:
25% of those 20% who own an iPod. So
[tex]P(A \cap B) = 0.2*0.25 = 0.05[/tex]
[tex]P(B|A) = \frac{P(A \cap B)}{P(A)} = \frac{0.05}{0.57} = 0.0877[/tex]
8.77% probability that a resident known to be 30 or more years of age will own in iPod