Respuesta :
Answer:
1 a) Material Price Variance =$1,800 U
Material Quantity Variance = $1,500 U
b) Labor Rate variance = $950 U
Labor efficiency variance = $1,500 F
Labor spending variance = $1,500 F
2 a) Actual Total Labor cost = $33,000
b) Actual per hour labor cost = $33
Labor cost per unit = $16.5
Explanation:
Material Price = ( Standard price - Actual Price) Actual quantity purchased
= ($0.50 -$0.6) * 18,000
= $1,800 U
Actual price per ounce = $10,800 / 18,000 ounces = $0.6
Material Quantity = ( Standard Quantity - Actual Quantity) * Standard Price
= (12,000 - 15,000) * $0.50
= $1,500 U
Standard Quantity = 6 ounces * 2,000 =12,000 ounces
Labor Rate = (Standard Rate - Actual rate) * Actual hours worked
= ($30 - $31) *950
= $950 U
Actual Rate = $29450/950 = $31
Labor Efficiency = ( Standard Hours - Actual Hours) * Standard Rate
= ( 1000 - 950) $30
= $1,500 F
Standard Hours = 0.5 * 2,000 units
Labor Spending Variance = ( Standard Rate * Standard hours) - ( Actual rate * Actual hours)
=($30*1,000) - ($31*950)
= $1,500 F
2 ) Actual total direct labor cost = Actual rate * actual hours
= $33 * 1,000 = $33,000
labor rate variance = (Standard Rate - Actual rate) * Actual hours worked
-$3,000 = ($30- Actual rate ) 1,000
Step 1 : divide by 1,000 on both sides
-$3= $30 - Actual rate
Step 2 : minus $30 on both sides
-$33 = Actual rate
Step 3 : multiple by -1 on both sides
Actual Rate = $33
Labor cost per unit = $33,000/2000 units = $16.5