Answer: The mass of NaBr that can be produced is 6.3 grams
Explanation:
To calculate the number of moles, we use the equation:
[tex]\text{Number of moles}=\frac{\text{Given mass}}{\text{Molar mass}}[/tex] .....(1)
Given mass of HBr = 17 g
Molar mass of HBr = 81 g/mol
Putting values in equation 1, we get:
[tex]\text{Moles of HBr}=\frac{17g}{81g/mol}=0.210mol[/tex]
Given mass of NaOH = 2.44 g
Molar mass of NaOH = 40 g/mol
Putting values in equation 1, we get:
[tex]\text{Moles of NaOH}=\frac{2.44g}{40g/mol}=0.061mol[/tex]
The chemical equation for the reaction of HBr and NaOH follows:
[tex]HBr+NaOH\rightarrow NaBr+H_2O[/tex]
By Stoichiometry of the reaction:
1 mole of NaOH reacts with 1 mole of HBr
So, 0.061 moles of NaOH will react with = [tex]\frac{1}{1}\times 0.061=0.061mol[/tex] of HBr
As, given amount of HBr is more than the required amount. So, it is considered as an excess reagent.
Thus, NaOH is considered as a limiting reagent because it limits the formation of product.
By Stoichiometry of the reaction:
1 mole of NaOH produces 1 mole of NaBr
So, 0.061 moles of NaOH will produce = [tex]\frac{1}{1}\times 0.061=0.061moles[/tex] of carbon dioxide
Now, calculating the mass of NaBr from equation 1, we get:
Molar mass of NaBr = 103 g/mol
Moles of NaBr = 0.061 moles
Putting values in equation 1, we get:
[tex]0.061mol=\frac{\text{Mass of NaBr}}{103g/mol}\\\\\text{Mass of NaBr}=(0.061mol\times 103g/mol)=6.28g[/tex]
Hence, the mass of NaBr that can be produced is 6.3 grams