Respuesta :
Answer: 0.96
Explanation:
The frictional force, in this problem, provides the centripetal force that keeps the cyclist in circular motion in the curve. Therefore, we can write:
[tex]\mu mg = m\frac{v^2}{r}[/tex]
where the term on the left is the frictional force, while the term on the right is the centripetal force, and where
[tex]\mu[/tex] is the coefficient of static friction
m is the mass of the cyclist+bike
[tex]g=9.81 m/s^2[/tex] is the gravitational acceleration
[tex]v=13 m/s[/tex] is the velocity
[tex]r=18 m[/tex] is the radius of the trajectory
By re-arranging the equation and solving for [tex]\mu[/tex], we can find the minimum possible value of the coefficient of static friction:
[tex]\mu = \frac{v^2}{gr}=\frac{(13 m/s)^2}{(9.81 m/s^2)(18 m)}=0.96[/tex]
The minimum possible coefficient of static friction between the bike tires and the ground is 0.96
The parameters given in the question are;
radius= 18
velocity= 13 m/s
acceleration(g)= 9.81
Therefore the coefficient of static friction can be calculated as follows
= velocity²/acceleration × radius
= 13²/9.81 × 18
= 169/176.58
= 0.95
Hence the minimum possible coefficient of static friction is 0.96
https://brainly.com/question/13088344?referrer=searchResults