Answer:
5.34 moles of [tex]NO_2[/tex] are required to produce 3.56 mol of [tex]HNO_3[/tex].
0.83 moles of water react with 2.5 moles of [tex]NO_2[/tex].
Explanation:
i) [tex]3NO_2+H_2O\rightarrow 2HNO_3+NO[/tex]
Moles of [tex]HNO_3[/tex] we want to produce = 3.56 moles
According to reaction, 2 moles of [tex]HNO_3[/tex] are obtained from 3 moles of [tex]NO_2[/tex]
Then 3.56 moles of [tex]HNO_3[/tex] will be obtained from :
[tex]\frac{3}{2}\times 3.56 mol=5.34 mol[/tex] of [tex]HNO_3[/tex]
5.34 moles of [tex]NO_2[/tex] are required to produce 3.56 mol of [tex]HNO_3[/tex].
ii)
Moles of [tex]NO_2[/tex] = 2.5 moles
According to reaction,3 moles of [tex]NO_2[/tex] reacts with 1 mole of [tex]H_2O[/tex],then 2.5 moles of [tex]NO_2[/tex] will react with :
[tex]\frac{1}{3}\times 2.5 mol=0.83 mol[/tex] of [tex]H_2O[/tex]
0.83 moles of water react with 2.5 moles of [tex]NO_2[/tex].