If your painting 3 painting and u need four brushes at a cost of $0.75 each, 3 canvases for $5.99 each, and 12 tubes of paint for $1.89 each what is the average per painting

Respuesta :

Answer:

Average cost of the painting = $14.55

Step-by-step explanation:

According to the question:

  • Number of brushes used = [tex]4[/tex]

       Total cost of brushes = [tex](4\times 0.75) =\$3[/tex]

Note:Total cost of any item = Product of number of items with                   its unit price.

  • Number of canvases = [tex]3[/tex]

       Total cost of canvases = [tex](3\times 5.99)=\$17.97[/tex]

  • Number of tubes used = [tex]12[/tex]

       Total cost of tubes = [tex](12\times 1.89)=\$22.68[/tex]

  • Number of paintings = [tex]3[/tex]

We have to find the average cost of painting.

Let the average cost be 'x' .

So,

⇒ [tex]x=\frac{Total\ expenditure}{Number\ of\ paintings}[/tex]

⇒ [tex]x=\frac{3+17.97+22.68}{3}[/tex]

⇒ [tex]x=\$14.55[/tex]

Average cost of the painting = $14.55

Answer: $14.55

Step-by-step explanation: What you do is

$0.75*4= $3

then $5.99*3=$17.97

12*$1.89=$22.68

Now you add it all and get $43.65.

Since its asking per painting you're going to find the unit rate by dividing. 43.65/3

So your answers would be 14.55.

Hope this helped :)

Hope this helped:)

ACCESS MORE