Respuesta :
Answer:
Average cost of the painting = $14.55
Step-by-step explanation:
According to the question:
- Number of brushes used = [tex]4[/tex]
Total cost of brushes = [tex](4\times 0.75) =\$3[/tex]
Note:Total cost of any item = Product of number of items with its unit price.
- Number of canvases = [tex]3[/tex]
Total cost of canvases = [tex](3\times 5.99)=\$17.97[/tex]
- Number of tubes used = [tex]12[/tex]
Total cost of tubes = [tex](12\times 1.89)=\$22.68[/tex]
- Number of paintings = [tex]3[/tex]
We have to find the average cost of painting.
Let the average cost be 'x' .
So,
⇒ [tex]x=\frac{Total\ expenditure}{Number\ of\ paintings}[/tex]
⇒ [tex]x=\frac{3+17.97+22.68}{3}[/tex]
⇒ [tex]x=\$14.55[/tex]
Average cost of the painting = $14.55
Answer: $14.55
Step-by-step explanation: What you do is
$0.75*4= $3
then $5.99*3=$17.97
12*$1.89=$22.68
Now you add it all and get $43.65.
Since its asking per painting you're going to find the unit rate by dividing. 43.65/3
So your answers would be 14.55.
Hope this helped :)
Hope this helped:)