Answer: 4.675×10^-6 m
Explanation: this is a question under the pattern gotten from an interference experiment.
The formulae below defines the experiment given
y = Rmλ/d
Where y = distance between the center fringe and any other fringe in the pattern = 8cm = 0.08m
m = position of fringe = 1 ( this is because we have only one central band)
λ = wavelength of light used for experiment = 680nm = 6.8×10^-7m
d = width of slit =?
R = distance between slits and screen = 5.5 cm = 0.055m
By substituting the parameters, we have that
0.08 = 0.055 × 1 × 6.8×10^-7/d
By cross multiplying, we have that
0.08 × d = 0.055 × 1 × 6.8×10^-7
d = 0.055 × 1 × 6.8×10^-7/ 0.08
d = 3.74 × 10^-7/ 0.08
d = 46.75×10^-7
d = 4.675×10^-6 m