Answer:
Energy of scattered photon is 232.27 keV.
Kinetic energy of recoil electron is 497.73 keV.
The recoil angle of electron is 13.40°
Explanation:
The energy of scattered photon is given by the relation :
[tex]E_{2}=\frac{E_{1} }{1+(\frac{E_{1} }{m_{e}c^{2} })(1-\cos\theta) }[/tex] .....(1)
Here E₁ is the energy of incident photon, E₂ is the energy of scattered photon, [tex]m_{e}[/tex] is mass of electron and θ is scattered angle.
Substitute 730 keV for E₁, 511 keV for [tex]m_{e}[/tex] and 120° for θ in equation (1).
[tex]E_{2}=\frac{730 }{1+(\frac{730 }{511 })(1-\cos120) }[/tex]
E₂ = 232.27 keV
Kinetic energy of recoil electron is given by the relation :
K.E. = E₁ - E₂ = (730 - 232.27 ) keV = 497.73 keV
The recoil angle of electron is given by :
[tex]\cot\phi=(1+\frac{E_{1} }{m_{e}c^{2} })\tan\frac{\theta}{2}[/tex]
Substitute the suitable values in above equation.
[tex]\cot\phi=(1+\frac{730 }{511 })\tan\frac{120}{2}[/tex]
[tex]\cot\phi=4.20[/tex]
[tex]\phi[/tex] = 13.40°