Answer: 33
Step-by-step explanation:
Given
The cost of one walnut is 2 more than the cost of a cashew
Jillian bought twice the amount of cashew as William and 10 fewer walnuts
Suppose the price of cashew and walnuts be x and x+2
Assume William bought a cashew and b walnuts
Money spent by Willian
[tex]\Rightarrow W=a(x)+b(x+2)[/tex]
Money spent by Jillian
[tex]\Rightarrow J=2a(x)+(b-10)(x+2)[/tex]
They spent equal money i.e.
[tex]\Rightarrow ax+bx+2b=2ax+bx+2b-10x-20\\\Rightarrow ax-10x-20=0\\\Rightarrow (a-10)x=20\\\text{Here product of two number is 20 , so both must be greater than 0}\\\therefore a-10>0\\\Rightarrow a>10\\\text{i.e. minimum value of a is 11}[/tex]
The amount of cashew both twins bought is a+2a=3a
[tex]\Rightarrow 3a=3\times 11=33[/tex]