Answer:
d) 1.4.
Explanation:
Price Elasticity of demand is a measure which shows the responsiveness of demand due to change in price.
% change in demand = ( 118 - 110 ) / 110 = 7%
% change in price = ( $2.00 - $1.90 ) / $2.00 = 5%
As we know
Price Elasticity = % Change in Demand / % Change in price
Price Elasticity = 7% / 5%
Price Elasticity = 1.4
So, the correct answer is d) 1.4.