Respuesta :
Answer:
A) 5.8
Explanation:
Integrated rate law for zero order kinetic is:
[tex][A_t] = [A_0] -kt[/tex]
Where, [tex][A_t][/tex] is the final concentration = 0.100 M
[tex][A_0][/tex] is the initial concentration = 0.537 M
k is the rate constant = 0.075 M s⁻¹
For 90% completion, 10% is left. so,
Applying in the values in the above equation as:-
[tex]0.100 = 0.537-0.075\times t[/tex]
t = 5.8 seconds
The time for the consumption of reactant from 0.537 M to 0.1 M has been 5.8 s. Thus, option B is correct.
The rate of reaction has been defined as the time taken for the formation of the product concerning the reactants. The zero-order kinetics implies the rate of the reaction has been independent of the reactant concentration.
The integrated zero order rate law has been given by:
[tex]A_t=-kt\;+\;A_o[/tex]
Where, the final concentration of reactant, [tex]A_t=0.100\;\text M[/tex]
The initial concentration of reactant, [tex]A_0=0.537\;\rm M[/tex]
The rate constant for the reaction, [tex]k=0.075\;\rm Ms^-^1[/tex]
Substituting the values for calculating time, (t):
[tex]\rm 0.1\;M=-0.075\;Ms^-^1\;\textit t\;+\;0.537\;M\\\rm 0.1\;M\;-\;0.537\;M=-0.075\;Ms^-^1\;\textit t\\\textit t=5.8\;s[/tex]
The time for the consumption of reactant from 0.537 M to 0.1 M has been 5.8 s. Thus, option B is correct.
For more information about zero-order reaction, refer to the link:
https://brainly.com/question/8139015