Respuesta :

Answer:

2.816 years (approximately 2 years 10 months)

Step-by-step explanation:

Simple Interest Formula

A = P(1 + rt)

where:

  • A = final amount
  • P = principal
  • r = interest rate (in decimal form)
  • t = time (in years)

Given:

  • A = $5,505.50
  • P = $4,599
  • r = 7% = 0.07

Substitute the given values into the formula and solve for t:

[tex]\implies \sf 5505.50 = 4599(1 + 0.07t)[/tex]

[tex]\implies \sf \dfrac{5505.50}{4599}=1 + 0.07t[/tex]

[tex]\implies \sf 0.07t=\dfrac{5505.50}{4599}-1[/tex]

[tex]\implies \sf 0.07t=\dfrac{259}{1314}[/tex]

[tex]\implies \sf t=\dfrac{259}{1314\cdot 0.07}[/tex]

[tex]\implies \sf t=2.815829528[/tex]

Therefore, it will take 2.816 years (approximately 2 years 10 months).

Learn more about simple interest here:

https://brainly.com/question/23861622

https://brainly.com/question/27743947

ACCESS MORE
EDU ACCESS