Answer:
25 percent of the substance would be radioactive after 40 years.
Step-by-step explanation:
Initial mass of the substance = [tex]N_o[/tex]
Half life of the substance =[tex]\t_{1/2}=20 years[/tex]
Mass of substance left after 40 years = N
t = 40 years
Radio active decay follows first order kinetics, so:
[tex]N=N_o\times e^{-\frac{0.693}{t_{1/2}}\times t}[/tex]
[tex]N=N_o\times e^{-\frac{0.693}{20 years}\times 40 years}[/tex]
[tex]\frac{N}{N_o}=0.2500[/tex]
Percent of the substance would be radioactive after 40 years:
[tex]0.2500\times 100= 25.00\%[/tex]