Answer;
-78.1 m/s
Explanation;
-Vertical component of velocity is parabolic while the Horizontal component is constant.
Initial velocity = 0 , initial height = 252
dy = v0*t + ½at²
dy= vo + 0.5gt^2
252 = 0 + 4.9t^2
t = 7.17 seconds
horizontal:
vx = (dx)/t = (560 m)(7.17 s) = 78.103 m/s
To the nearest tenth; 78.1 M/s