Answer:
0.744 m
Explanation:
The electric field (E) = kq/r²
E = 39000 N/C
q = 2.4 μC = 2.4 × 10^-6 C
k = 9 × 10^9
make r the subject
r = √(kq/E)
substitute the data's into the equation
r = 0.744 m
note that
Enet = E1 - E2 = 0
Enet = kq1/r² - kq2/r²
at a distance of 0.744 m is when net electric field = 0