A rectangular tank 7 m wide is layered with 8 m of oil (rho = 880 kg/m3), 6 m of water, and 4 m of mercury (rho = 13,600 kg/m3). The tank is surrounded by air at atmospheric pressure and the top is open. Calculate the total force on the side of the tank.

Respuesta :

Answer:

The total force is (4,626,384L) Newton

Explanation:

Total force = total pressure × area of rectangular tank

Area of rectangular tank = Length (L) × Width(W) = L × 7 = (7L) m^2

Pressure (P) h×rho×g

height (h) of oil = 8m, rho = 880kg/m^3

Poil = 8×880×9.8 = 68,992N/m^2

height (h) of water = 6m, rho = 1000kg/m^2

Pwater = 6×1000×9.8 = 58,800N/m^2

height (h) of mercury = 4m, rho = 13,600kg/m^3

Pmercury = 4×13,600×9.8 = 533,120N/m^2

Total pressure = Poil + Pwater + Pmercury = 68,992N/m^2 + 58,800N/m^2 + 533,120N/m^2 = 660,912N/m^2

Total force = 660,912N/m^2 × (7L) m^2 = (4,626,384L) Newton

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico