Respuesta :
Answer : The theoretical yield of CuS is, 7.26 grams.
Solution : Given,
Mass of [tex]Na_2S[/tex] = 15.5 g
Mass of [tex]CuSO_4[/tex] = 12.1 g
Molar mass of [tex]Na_2S[/tex] = 78 g/mole
Molar mass of [tex]CuSO_4[/tex] = 160 g/mole
Molar mass of CuS = 96 g/mole
First we have to calculate the moles of [tex]Na_2S[/tex] and [tex]CuSO_4[/tex].
[tex]\text{ Moles of }Na_2S=\frac{\text{ Mass of }Na_2S}{\text{ Molar mass of }Na_2S}=\frac{15.5g}{78g/mole}=0.199moles[/tex]
[tex]\text{ Moles of }CuSO_4=\frac{\text{ Mass of }CuSO_4}{\text{ Molar mass of }CuSO_4}=\frac{12.1g}{160g/mole}=0.0756moles[/tex]
Now we have to calculate the limiting and excess reagent.
The balanced chemical reaction is,
[tex]Na_2S+CuSO_4\rightarrow Na_2SO_4+CuS[/tex]
From the balanced reaction we conclude that
As, 1 mole of [tex]CuSO_4[/tex] react with 1 mole of [tex]Na_2S[/tex]
So, 0.0756 moles of [tex]CuSO_4[/tex] react with 0.0756 moles of [tex]Na_2S[/tex]
From this we conclude that, [tex]Na_2S[/tex] is an excess reagent because the given moles are greater than the required moles and [tex]CuSO_4[/tex] is a limiting reagent and it limits the formation of product.
Now we have to calculate the moles of [tex]CuS[/tex]
From the reaction, we conclude that
As, 1 mole of [tex]CuSO_4[/tex] react to give 1 mole of [tex]CuS[/tex]
So, 0.0756 moles of [tex]CuSO_4[/tex] react to give 0.0756 moles of [tex]CuS[/tex]
Now we have to calculate the mass of [tex]CuS[/tex]
[tex]\text{ Mass of }CuS=\text{ Moles of }CuS\times \text{ Molar mass of }CuS[/tex]
[tex]\text{ Mass of }CuS=(0.0756moles)\times (96g/mole)=7.26g[/tex]
Thus, the theoretical yield of CuS is, 7.26 grams.