Respuesta :
Answer:
Step-by-step explanation:
a) if the population at the beginning of the year 2000 was 7500 people,
The 1-year percent change in the city's population would be
3.6/100 × 7500 = 270
b) The population after 1 year is
7500 - 270 = 7230
The percentage of the previous value of the population to its new value for each year is
7230/7500 × 100 = 96.4%
c) the 1-year growth factor for the population of the city would be
(1 - 0.036)^1 = 0.964
d) the function, g that determines the population of the city (in thousands of people) in terms of the number of years t since the beginning of 2000 would be
g = 7500(1 - 0.036)^t
g = 7500(0.964)^t
The 1-year percent change in the city's population is = 270.
The percentage of the previous value of the population to its new value for each year is, 96%.
The 1-year growth factor for the population of the city would be 0.96.
The number of years t since the beginning of 2000 is,
[tex]g = 7500 (1-0.036)^{t} \\\\g = 7500 (0.964)^{t}[/tex]
Given that,
At the beginning of the year 2000 city population is = 7500 thousand
The 1-year percent change in the city's population would be = 3.6% per year.
According to the question,
- The 1-year percent change in the city's population is ,
= [tex]\frac{3.6}{100}[/tex] × 7500 = 270
- The population after 1 year is,
7500 - 270 = 7230
The percentage of the previous value of the population to its new value for each year is,
[tex]\frac{7230}{7500}[/tex] × 100 = 96.4%
- The 1-year growth factor for the population of the city would be,
[tex]( 1- 0.036 )^{1}[/tex] = 0.964
- The function, g that determines the population of the city (in thousands of people) in terms of the number of years t since the beginning of 2000 would be,
[tex]g = 7500 (1-0.036)^{t} \\\\g = 7500 (0.964)^{t}[/tex]
For the more information about Percentage calculation click the link given below.
https://brainly.com/question/689782