Respuesta :
Answer:
There is 148.35 Joules of heat is released in the process.
Explanation:
Given that,
Heat capacity of the object, [tex]c=345J/^oC[/tex]
Initial temperature, [tex]T_i=88^{\circ}C[/tex]
Final temperature, [tex]T_f=45^{\circ}C[/tex]
We need to find the amount of heat released in the process. It is a concept of heat capacity. The heat released in the process is given by :
[tex]Q=mc\Delta T[/tex]
Let the mass of the object is 10 g or 0.01 kg
So,
[tex]Q=0.01\times 345\times (88-45)[/tex]
Q = 148.35 Joules
So, there is 148.35 Joules of heat is released in the process. Hence, this is the required solution.
Answer:
14835 J
Explanation:
Recall that heat capacity, C, is the ratio of heat to the change in temperature.
C= q/ΔT
Rewrite the equation to solve for q.
q=CΔT
In order to solve for q, you must first calculate ΔT.
ΔT=Tfinal−Tinitial
ΔT=45.0∘C–88.0∘C=−43.0∘C
Next, Substitute the known values into the equation above and solve for q.
q=(345J∘C)(−43.0∘C)= −14,835 J
Round your answer to the nearest hundred to use correct significant figures.
q= −14,800 J
The negative sign means that heat is released, or the process is exothermic. Therefore, the amount of heat released is about 14,800 J.
Hope this helped!