Respuesta :

The approximate value of ∠E is 109.5°

Step-by-step explanation:

Given is the triangle DEF

With sides

EF = d = 10

DF = e = 18

DE = f = 12

When we only know three sides of triangle, it is called SSS triangle. Law of cosines are used to solve these types of triangles.

Law of cosine to fine angle E will be:

[tex]cos\ E = \frac{d^2+f^2-e^2}{2df}[/tex]

Putting the values of d,e and f

[tex]cos\ E = \frac{(10)^2+(12)^2-(18)^2}{2(10)(12)}\\cos\ E = \frac{100+144-324}{240}\\cos\ E = \frac{-80}{240}\\cos\ E = \frac{-1}{3}\\E = cos^{-1} (\frac{-1}{3})\\E = 109.47[/tex]

Rounding off to nearest tenth

∠E = 109.5°

Hence,

The approximate value of ∠E is 109.5°

Keywords: Triangles, angles

Learn more about angles at:

  • brainly.com/question/10382722
  • brainly.com/question/10387593

#LearnwithBrainly

ACCESS MORE
EDU ACCESS